Jak dopasować rozmiar kasku?

jak dobrać rozmiar kasku motocyklowego

Dopasowanie kasku motocyklowego nie jest sprawą prostą, ponieważ oprócz różnych rozmiarów dostępnych na rynku, kaski posiadają też różne kształty. Znaczy to tyle, że ten sam kask u jednego motocyklisty będzie leżeć idealnie, a dla drugiego okaże się niewygodny mimo, że obaj mają ten sam obwód głowy. Wszystko za sprawą różnych kształtów głów, dlatego nie powinno się sugerować tylko rozmiarem.

Wybierając się do sklepu z zamiarem kupna kasku dobrze jest zmierzyć w domu głowę. Mierzy się jej obwód w najszerszym miejscu czyli zaraz nad uszami i brwiami. Generalnie numeracje wielu producentów są ze sobą zgodne, ale nie należy się tym sugerować i zawsze zmierzyć nowy kask.

Pamiętaj!
Jeśli kupujesz kask przez internet, a rozmiar kasku okaże się zły lub chcesz zwrócić kask 
z innych powodów, pamiętaj że zwroty w wielu sklepach motocyklowych są darmowe!

Duży wybór dobrych kasków w wielu rozmiarach i z darmowym zwrotem znajdziesz na przykład 
w Gmoto.pl, pod adresem: https://gmoto.pl/kaski-motocyklowe,994/. Sklep polecamy 
z czystym sumieniem.

Mierząc kask warto pamiętać o następujących zasadach:

Kask hjc dobrze dopasowany

  1. Po zapięciu wybranego kasku paskiem podbródkowym powinieneś być w stanie wcisnąć pomiędzy brodę a pasek dwa palce.
  2. Kaski w tym samym rozmiarze mogą się znacząco różnić kształtem, więc nie sugeruj się tylko rozmiarem.
  3. Najlepiej miej do porównania kilka kasków – każdy potrzymaj na głowie kilka minut i upewnij się czy dobrze przylega do głowy w każdym miejscu, czy nie uwiera Cię zbyt mocno i czy po zdjęciu z głowy nie pozostawia czerwonych odcisków.
  4. Aby upewnić się czy kask dobrze przylega chwyć go oburącz i poruszaj nim na boki. Idealnie, jeśli kask nie przesuwa się niezależnie od Twojej głowy, a oba policzki cały czas mają z nim kontakt.
  5. Ostatnim krokiem jest upewnienie się czy w razie wypadku kask pozostanie na swoim miejscu. Schyl się do przodu i poproś kogoś, żeby powoli próbował ściągnąć kask z Twojej głowy wykonując delikatne ruchy na boki. Dobrze dobrany kask nie powinien się zsuwać z głowy.

Nowy kask powinien wchodzić na głowę trochę opornie i sprawiać wrażenie, że jest odrobinę zbyt ciasny. Po przejechaniu około 2 000 km, kask powinien dopasować się do Twojej głowy i nieco mniej uciskać. Wszystko za sprawą wyściółki, która ubije się pod naporem Twojej głowy, dlatego odradzamy kupowanie kasku, który już od początku jest zbyt luźny, ponieważ z czasem zacznie przesuwać się na Twojej głowie, co skutecznie zmniejszy komfort jazdy. Jeżeli planujesz jazdę w kominiarce, to mierz kask razem z nią. Tutaj zasada zostaje ta sama – nowy kask powinien sprawiać wrażenie odrobinę zbyt ciasnego.

Pamiętaj więc o tym, że lepiej ochroni Cię tańszy kask, ale dobrze dopasowany, niż kask z najwyższej półki, który ma niewłaściwy rozmiar. Z pewnością nie chciałbyś, żeby w razie wypadku zsunął się z Twojej głowy, dlatego warto poświęcić swój czas na zmierzenie różnych kasków i dokonanie właściwego wyboru.

Ulubiony motocykl: Honda Africa Twin XRV 750

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *